REK LIBOR STANĚK II. | KRSTNÍ OTCOVIA | SPIRAL SADNESS

SOBOTA 30.9.2023

ZAČÁTEK 20:00

LIBOR STANĚK II. / REK

Instrumentální noisová kapela REK – Cíkal (Depakine chrono) Sokol (Nuly, India) – vzešlá z podhoubí budějovického labelu NAAB doprovodí svým nekompromisním hlukem básníka a zpěváka skupiny Sýček Libora Staňka II. respektive jeho druhou básnickou sbírku „Světelné básně“, která vyjde v grafické péči Juraje Horvátha. Pro ní je charakteristický silný koncept zakořeněný v autorově rodném prostředí, který si záměrně hraje s romanticky autentickým gestem jako promyšleným návodem. Extrémně syrová hudba se bude v přímém přenosu prolínat s textovými kolážemi a vizuální projekcí v režii výtvarné umělkyně Barbory Satranské.

"Pro Světelné básně Libora Staňka II. je charakteristický silný koncept zakořeněný v autorově přirozeném prostředí, který zároveň vstupuje do básní jako významotvorný pilíř. Během tvorby dochází k site-specific performanci a výstupem je kniha, která nesestává pouze z textu – její součástí je celá tvůrčí situace. Podstatná je myšlenka, prostředí a akt psaní, samotné abstraktně minimalistické texty, vynalézavá typografie a v konečném důsledku čtenář, jemuž se dílo otevírá ve více rozměrech, než je u běžné básnické sbírky zvykem. Obraz skutečnosti se tak do Staňkových básní nepropíjí jen skrze klasické literární prostředky, ale také jaksi zvenčí, z širší krajiny. Ve Světelných básních Staněk II. ohledává vztah světla, stínu, významu – tedy jevů bez zřetelných ohraničení – a dokazuje, že o pevných hranicích nemůže být řeč ani u samotné poezie. Těmito principy se řadí do výrazného a podnětného proudu současné (globální) avantgardní poezie, kladoucí si za cíl proplétat tkanivo literatury s mimoliterárním vnímáním světa a dalšími předměty lidské tvůrčí hledavosti,“ píše ke sbírce básník a kritik Vojtěch Vacek.

 

SPIRAL SADNESS

Hudební sólo projekt, za kterým stojí vizuální umělec a básník Michal Drozen v minulosti vystupující také jako člen alt-country kapely Dingo nebo pod různými nicks s přívlastky jako country single nebo sinner. Se změnou jména se rozhodl dále rozvíjet svůj hudební projev směrem k emocím, k jejichž vyjádření je mu nejblíže forma vycházející z prolnutí poloh emo-indie-rocku rapu. Spiral Sadness jako elipsovitý eklektický pohyb směrem dovnitř a ven, ve kterém se odhaluje Michalova introvertně emotivní a dějová linie. Na pozadí různých stories je cítit nadsázka, v níž se může najít, kdo chce. Anebo taky ne.

#spiral #sadness #broken #dreams #getlost&findyaself

 

 

KRSTNÍ OTCOVIA

Krstní otcovia sú nováčikmi na slovenskej alternatívnej scéne. Svoje debutové EP „References“ vydali v novembri 2022. Kapela osciluje medzi post-punkom a indie rockom obaleným do motorických, kraut rockových beatov, často prekvapuje poslucháča hlučnými a dekonštruktívnymi prog-rockovými časťami, ako aj využitím pásaží inšpirovaných elektronickou a ambientnou hudbou. „Experimentálny anarcho post noise art mega kraut punk alebo skrátka art-punk“ – tak charakterizujú Krstní otcovia svoju hudbu. V lete predstavia skladby zo svojho debutu aj nevydaný materiál.

 

_____________________

Kulturní centrum Provoz podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.