Představení nových knih nakladatelství Adolescent: Mery Je Iluze ~ Antonín Zhořec ~ Ladislav Zářecký

PáTEK 28.6.2024

ZAČÁTEK 18:00

〰️ Nejčerstvější básnické sbírky nakladatelství Adolescent uvedou Marian Staffen (Mery Je Iluze), Antonín Zhořec a Ladislav Zářecký. 


〰️ Tešit se můžete na čtení vybraných výseků z městkolesní sbírky „Mery Je Iluze“, tygřící a žlutavé sbírky „Rejpnu si do solární bouře“ a kočičky a aktiva rozmnožující sbírky „Feudalismus“.


🦄🦄🦄


Mery je Iluze (on/oni) je smržovský rodák toho času působící v Praze. Čerstvě publikovaný básník a kolážista na půl úsudku. Samozvaný CEO analogových selfíček.


Antonín Zhořec (*2000) je komunitní koordinátor v Amnesty International a queer aktivista. Vystudoval hispanistiku na FFUK, polopravidelně se účastní autorských čtení. Texty publikoval na webu revue Prostor, v Psím víně, v kulturním čtrnáctideníku A2 nebo v antologii Toto je môj coming out (Adolescent, 2022). Loni byl oceněn druhým místem v Literární ceně Vladimíra Vokolka a získal čestné uznání v Literární soutěži Jiřího Červenky. Na jaře mu v nakladatelství Adolescent vyšla debutová sbírka Rejpnu si do solární bouře. 


Ladislav Zářecký (*1993) je antropolog a píše poezii. V nakladatelský Adolescent mu vyšly dvě básnické sbírky Kostlivec světa/Cyklolineár (2022) a Feudalismus (2024). Občas recenzně a esejisticky přispívá do A2, Pandory a slovenského Kapitálu. Pochází z Ústí nad Labem a v současnosti žije v Brně.


🌈 Adolescent je malé a nezávislé nakladatelství, které před 15 lety založil a nadále provozuje Aleš Kauer; relativně nově i s editorsko-redakčními posilami Marií Nedoryovou a Janem Spěváčkem. Z původně nepravidelně tisknoucího samizdatového LGBTQ+ projektu se etablovalo jako bibliofilní nakladatelství mnohem univerzálnějšího (a přesto barevnějšího) profilu. Zároveň je Adolescent ekologický, environmentální, multisexuální, pacifistický a tolerantní.