Festival LUFT 2024

PáTEK 24.5.2024 – STřEDA 29.5.2024

ZAČÁTEK 17:00

Úvodní slovo kurátorů

Primárním zájmem je prezentace výtvarných a zvukově-hudebních projektů z oblasti nových médií. Páteří letošního ročníku bude site-specific dvojvýstava v prostorách Galerie Provoz, která je součástí stejnojmenného kulturního centra. Výstavy umělkyň Maitane Midby a Viktorii Shakhnovich budou kombinovat malbu, video a další prvky.

Hlavním motivem LUFTu 2024 je otevírání a propojování toho, co se zdá být uvnitř a toho, co se naopak zdá být venku, symbolicky i doslova jde o jakési proluftování. A tak i další výstavy budou, ať už fyzicky nebo mentálně, překračovat hranice vytyčené prostorem galerie a stejně tak množství projekcí, hudebních experimentů a dalšího programu se bude přenášet také do blízkého okolí budovy Kulturního centra Provoz. Součástí festivalu tak budou také projekční instalace Kláry Míčkové a Zbyška Semelky a Michaely Omelkové, dále vystoupení první české AI zpěvačky Nivvy a brněnského elektronického kolektivu Explicit.

Programovým vrcholem festivalu bude neděle 26. května, kdy se v krásném parku Farská zahrada odehraje dílna a rozcvička pro děti i rodiče pod vedením kolektivu PYL a také diskuze s odborníky na téma veřejný prostor v Ostravě.

Kurátory 5. ročníku Luftu jsou: Jakub Černý, Dominika Goralska, Hynek Chmelař

 

Instalace v galerii Provoz

»Po celou dobu festivalu, zahajeno vernisáží v 24. května v 18:00«

Maitane Midby

Švédsko-španělská intermediální umělkyně zabývající se tvorbou polofiktivních dokumentů, které se dotýkají pozice absolventa umělecké školy v současné otevřené společnosti. Dále také pracuje se site-specific instalacemi a gestickou malbou. V těchto médiích se obratně pohybuje a vytváří koláže výtvarných přístupů s přesahem do společenského aktivismu. Její výtvarný projev vychází mimo jiné z dlouholetých zkušeností s nezávislým uměleckým prostředím v Berlíně a ve Vídni, kde také v současnosti žije a tvoří.


Viktoriia Shakhnovich

Umelkyňa a dizajnérka momentálne žijúca a tvoriaca v Brne, kde študuje FaVU VUT. Vita pracuje s tématmi pamäte, nostalgie a časového vnímania. Vďaka rozmanitosti jej práce a médií, ktoré pri tvorbe používa, vytvára pre diváka až naratívnu rovinu príbehovosti, alebo metafory, ktorá tak popisuje problematiku, ktorú Vita predstavuje. Neovplyvňuje ju však natoľko, aby nezostal pre diváka voľný priebeh vlastnej interpretácie. Médiá, ktoré ku svojej práci používa, sú video, objekt, inštalácia, ale aj zvuk a pachové inštalácie. Viktoriia taktiež vo svojich dielach otvára otázky identity, a to hlavne tej digitálnej.


Projekce v exteriéru Kulturního centra Provoz

»Po celou dobu festivalu, vždy od 20.00«
 

Klára Míčková & Zbyšek Semelka

Vystudovala Ateliér animace a interaktivní tvorby na FDULS v Plzni a Time-based Media na FUD v Ústí nad Labem. Pracuje v Centru architektury a městského plánování (CAMP), kde má na starosti obrazovou režii. Zabývá se animací a interaktivními instalacemi. Sleduje sociální aspekty lidského chování v konfrontaci s interaktivními prvky svých děl. Diváka se nesnaží zaujmout na první dojem. Odměňuje trpělivost. Zbyšek Semelka studoval na UMPRUM v Ateliéru filmové a televizní grafiky v Praze a FDULS v Plzni. Baví ho experiment napříč médii. Zkoumá hranice technických možností a zpochybňuje zavedené postupy, hledá nové a nečekané kontexty, odkrývá neviděné druhým lidem i sám sobě.


Interaktivní videomapping v exteriéru Kulturního centra Provoz

»Po celou dobu festivalu, vždy od 20.00«

Michaela Omelková

Michaela Omelková, studentka prvního ročníku programu Text, forma, funkce na Fakultě umění v Ostravě, se ve svém volném čase věnuje řadě audiovizuálních projektů, které zahrnují práci se světlem až po produkci vlastní hudby. Díky použití různých zařízení, algoritmů a programování je schopna generovat poutavý vizuální obsah. V jádru je Michaela nenápadnou pozorovatelkou svého okolí, avšak její schopnost pozorování jí umožňuje vytvářet nové impulzy pro pochopení světa kolem nás.


Audiovizuální koncerty


Nivva 

»Koncert a vizuální zážitek na Provoze, pátek 24. května, 20.30«

Od všech ostatních umělců působících na české hudební scéně se zpěvačka NIVVA odlišuje tím, že neexistuje. Jde o virtuální projekt, jehož autoři si přejí zůstat v anonymitě. Introvertní zpěvačka, skladatelka a 3D grafička, která NIVVĚ propůjčila svůj hlas, přece jen mírně odhalila svou identitu tím, že se při vytváření grafické podoby NIVVY inspirovala svou vlastní tváří. Hudbě NIVVY pomohli na svět Ondřej Mikula (Aid Kid) a Jakub König (Kittchen). Samostatná událost na facebooku.


Explicit Sound

»Koncert a vizuální zážitek v Otvoru (Dock, sklep pod Provozem), pátek 24. května, 22.00«

Explicit Sound sídlí v Brně a je součástí Explicit Collective, která vytváří, podporuje a definuje mladou generaci raverů prostřednictvím parties, zvukového designu, oblečení a médií. Kolektiv v uplynulých letech uspořádal více než 30 akcí, uvedl na trh kolekci oblečení a vydal debutovou hudební kompilaci. Explicit Sound v současnosti tvoří zakládající členové DJ De, Vinfield a krabs. Jejich vystoupení jsou dynamickou směsí současného klubového zvuku. Trio založené v roce 2016 se odrazilo od svých kořenů a zamířilo ke směsi elektronické hudby. Jejich mixy se skládají z hladkých i záměrně rušivých mixů od Jersey Club, Baile Funk nebo Gqom až po Techno, Breaks, Trance nebo Gabber. Explicit Sound je známý svým úžasným výběrem zvuků a živelnými mixy, které rozproudí energii každé party. Samostatná událost na facebooku.


Přednášky, workshopy, komentované prohlídky


PYL collective: Volno od velkého světa

»Dílna pro děti i dospělé ve Farské zahradě, neděle 26. května, 12.00-15.00«

PYL je mezinárodní kolektiv umělkyň, které společně od roku 2018 tvoří v oblasti postdramatického divadla, výtvarného umění, zvuku a intermédií. Jejich praxe zkoumá hranice antropocentrického vnímání v dialogu s objekty a ironickými pokusy o uchopení ne-lidského děje. Uplatňováním metod DIY, recyklace a principů kompilace skupina rozvíjí vlastní vizuální jazyk, který rozšiřuje významy scénografie daleko za hranice divadelního jeviště. Jejich díla posouvají kulturní kódy, kontexty a původ běžných věcí a zároveň proměňují předměty v bytosti a bytosti v předměty. Citlivost vůči každodennosti, sdílení okamžiků a osobních zkušeností nelineárním a hravým způsobem přenášejí na asociativní přístup skupiny k procesu coworkingu. Samostatná událost na facebooku.


Komentovaná prohlídka instalací LUFT 2024

»Sobota 25. května / 16.00 / Kulturní centrum Provoz«

Nestihnete to na páteční vernisáž? Nevadí, kurátorský tým festivalu LUFT pro vás připravil speciální prohlídku instalací, která se uskuteční v sobotu 25. května od 16.00. Představí vám jednotlivé instalace a součástí prezentace bude také interaktivní instalace Volno od velkého světa, kterou nás provede Světlana Silič z kolektivu PYL.


Diskuze o veřejném prostoru v Ostravě

»Neděle 26. května / 15.00 / Farská zahrada«

Součástí Luftu a posledním programovým bodem bude také diskuze o veřejném prostoru v Ostravě, detailněji se podíváme zejména na oblast, která nás zajímá nejvíce – okolí Havlíčkova nábřeží a Černé louky. Pozvání na diskuzi přijali místostarosta centrálního obvodu David Witosz, ředitel MAPPA Ondřej Vysloužil a pedagog a organizátor festivalu Kukačka Tomáš Knoflíček. Diskuzi povede redaktorka Českého rozhlasu a zakladatelka Provozu Hlubina Marta Pilařová. Důraz bude kladen také na podněty a názory z publika, takže se neváhejte zapojit.

___________________

Festival Luft podpořilo SMO Ostrava a MKČR. Děkujeme.

  

 

 

 

 Maitane Midby   


Viktoriia Shakhnovich

 


Klára Míčková & Zbyšek Semelka

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Michaela Omelková

 

                           

 

 Explicit Sound

 

 

 

PYL