BŘEH 2024

SOBOTA 15.6.2024

ZAČÁTEK 15:00

Festival Břeh 2024

Břeh podruhé! Jednodenní festival z produkce Provozu se vrací. Poetický název tak trochu odpovídá i dramaturgii – linie se totiž mezi vodou a zemí stále mění, prodlužuje, zkracuje a zkrátka nikdy nevíte, jaká hladina vás přepadne.
 
 

Punk Tales (Obscura Radio)

(15:00)
Vojtěch Plhák má hluboký zájem o Punk a DIY kulturu lokální, ale i zahraniční. I proto má svůj pořad na kanálu Obscura Radio, který se jmenuje Punk Tales. Novou epizodu své show natočí přímo na festivalu Břeh.

 

buchty/nouze 

(16:30)
Buchty / nouze jsou čerstvý podnik ostravské provenience. Žánrově tančí někde na hraně noise popu a noise rocku; zvukově připomenou i new wave počiny. Texty a vokály jsou ale jinde. Buchty jimi reflektují vlastní vypořádávání se s realitou, která rozhodně není růžová. Vokály zní až dětsky naivně, ale přitom v nich sedí poměrně těžké texty plné bolesti, zklamání i smíření. Tahle kapela má svou vlastní neotřelou poetiku, jež nemá v našich vodách obdobu a slyšet by ji měl každý.

 

 

Hardlover & The Eggwarriors 

(17:30)

H.&.T.E. je nový elektronický projekt Jakuba Černého (kurátor festivalu Luft a galerie Provoz, produkční, dramaturg, zvukař), Karla Jančíka (zakladatel labelu Korobushka Records, který sídlí na Provozu) a Radima Studeného, který je fúzí techna a punku. Eklektický elektro punk s tepajícím beatem a podmanivými texty má za cíl rozhýbat i ty nejotrlejší posluchače. Živá vystoupení jsou směsí absolutní na krev pochodující bouře.

 

Ryder The Eagle (FR) 

(19:00)
Novodobý francouzský trubadúr objíždí štace po celém světě a svou nezměrnou energií a charismatem bourá každou venue, kterou navštíví. Okouzlující potulný muzikant svou hudbu bere jako terapii i lásku. Zkoumá v ní své světlé i temné stránky a koncerty pro něj fungují jako nástroj katarze. Ústřední motivy muziky jsou láskyplné, a proto i hmatatelně bolestné. Ryder the Eagle a jeho balady nenechají jedno srdce suché. I přes to, že jde o muzikanta stěhovavého, přece se nám ho po letech snažení povedlo nasměrovat do Ostravy.

 

  

GRÓA (IS)

(20:30)
Vlny jejich muziky okupují éter už od roku 2018. Islandská kapela se tehdy uvedla nejlépe, jak mohla a hned si získala fanouškovskou základnu po celém punkovém světě. Post-punkovo noise-rockový zážitek umocňují vlivy art-popu i synthu. Škatule ale kapelu rozhodně nezajímají a právě díky tomu má GRÓA neotřelý zvuk, protnutý skvělými aranžemi a místy i pompézností. Skupina má za sebou stovky koncertů a vystoupení v legendárním radiu KEXP.

 

 

Bunkerer

(21:30)
Kdyby byl brutalismus hudba, zněl by asi takto. Bunkerer vás zavede do striktně betonového prostředí pomocí svého pojetí EBM. Těžká přímočará elektronika čerpá svou hudební inspiraci z minulost, ale zasazená je do moderního kontextu. V díle uslyšíte vlivy punkové i postpunkové estetiky, které jsou doplněné o sound elektronického industriálu. Rozhodně prověří limity našeho aparátu.

 

 

Svaz

(22:30)
Svaz Kapela z uměleckého kolektivu @sest_tisicu_ovecek, hudebně determinovaná prvky neofolku, post–punku a black metalu překračuje to, co je bezprostředně dané. Performativně rituální projev vám propůjčí pocit komfortu zranitelnosti. Když si dovolíte přesáhnout materiální skutečnost, naplní vás světlem.


Klara Wodehn

(23:30)
Klara Wodehn je umělecké jméno Kláry Odehnalové, mladé a nadějné audiovizuální umělkyně žijící a studující FAVu v Brně. Svou muzikou bourá zavedené konvence na rapovém stromě. Někdy je to příjemný elektronický pokojíček, jindy zase snová krajina zvoucí na sběr hrušek. Klára si poctivě zapisuje své sny, a o se taky promítá do její hudební i audiovizuální tvorby. Při vystoupení tak můžete zažít prakticky cokoli, protože jediným limitem je lidská představivost.

 

_____________

Autorkou vizuálu je Dominika Goralska.
Festival Břeh podpořilo Statutární město Ostrava a Ministerstvo kultury ČR.


aftermovie z minulého ročníku