Břeh 2023

SOBOTA 10.6.2023

ZAČÁTEK 14:00

FESTIVAL BŘEH 2023

Idea na hudební festival visela nad Ostravicí jako ranní páry. Nakonec jsme se však rozhodli tyto obláčky rozehnat a zůstala jen voda a Břeh.

Břeh, to je nový hudební happening z produkce Provozu u řeky. Poetický název tak trochu odpovídá i dramaturgii – linie se totiž mezi vodou a zemí stále mění, prodlužuje, zkracuje a zkrátka nikdy nevíte, jaká hladina vás přepadne. Uvidíte následující:

RADIO WAVE – ŠPÍNA
(14:00–15:00)

„Judita Císařová, Honza Šamánek, Petr Wagner a Dominik Pilnáček provádí posluchače sklepeními lokální i zahraniční DIY scény. Neštítí se ničeho – od punku a hardcoru až k undergroundovému rapu nebo temné elektronice. Listují katalogy nezávislých labelů i stránkami fanzinů, připomínají zásadní milníky z historie, zpovídají kapely a odkrývají mapu scény. Čím víc špíny, tím spíš nastraží uši.“

(zdroj: https://wave.rozhlas.cz/)

VERNISÁŽ VÝSTAVY RIP BRNO
(15:00)

Na Břehu se také rozloučíme s Klubem Brno v 2. patře. Jana Macečková po celou dobu jeho takřka tříleté historie zaznamenávala rozmanité klubové dění pomocí analogové fotografie. Na Břehu uvidíte výběr těch nejlepších kusů.

TILIKUM
(16:00–16:30)

Sonické nasazení téhle party je doslova dechberoucí. Břeh omyjí frekvence doomu, noisu, „love metalu“ a čirá radost z ohlušující decibelové zábavy, která hypnotizuje svou autenticitou a syrovou bezprostředností. Tohle hudební těleso staví vál za válem a člověka vtáhne do víru halucinogenní hlasitosti a hutného soundu. Malou ochutnávku lze najít v podobě EP z roku 2020 Strupy, Hnis a Zhoř, ale v zájmu nabytí opravdového zážitku doporučujeme tento recitál navštívit.  V rámci Provozu se navíc jedná o srdcovou záležitost, neboť kapela sestává z místních umělců a rezidenta Kvana. 

 

PATOLE
(17:00–17:30)

Pražsko-slezská parta disponuje přímočarým zvukem a řídí se rčením, že „méně je někdy více“. Kombinace naléhavého mluveného slova, které místy přechází do padnoucího jekotu, no wave / punk vlivů a naprosté upřímnosti v projevu a textech si člověka doslova podmaní. Z debutového minialba z​í​tra už nebude nic (2022) čiší něžný hněv, romantický nádech i jistá míra odevzdanosti. Plyne však bez zbytečných kudrlinek a patetických příkras, z čehož vyplývá přímý tah na emoční bránu skrývající se v každém ušním bubínku. Na internetu toho o kapele moc nenajdete, takže si pro zážitek musíte zkrátka dojít.

  

AMELIE SIBA
(18:30–19:15)

Amelie Siba je jednou z nejvýraznějších postav české alternativy současnosti, jejíž muzika plná dospívání, loučení a hojení nutně pohladí každého citlivého posluchače. Poslední dvě alba Love Cowboys (2021) a Gently Double A (2023) věrně zaznamenávají jak poetiku doby, ve které vznikla, tak žánrový skok, jenž interpretka učinila. Nová deska sklouzla z bedroom kytarové alternativy k vtahujícímu mixu indie rocku a popu. Poslední LP připomíná českou nezávislou scénu z přelomu milénia říznutou syrovostí devadesátkových celků jako jsou například Guided By Voices, ale zároveň působí nesmírně svěžím dojmem. Talentovaná zpěvačka je také držitelkou několika hudebních ocenění (Anděl, Apollo), které s oblibou přenechává své babičce. 

  

52 HERTZ WHALE
(20:00–20:45)

Slovenská kapela libující si v hlučných kytarách a naléhavých textech. Pozornost si získala už v roce 2017 vydáním debutového EP I've Met a Lot of People, které avizovalo její budoucí zvuk, jenž se naplno rozvinul v prvním albu Present Sense Impression (2022). Touto deskou skupina doslova vyrazila dveře a napevno se etablovala na rozmanitém rybníčku československé alternativní scény. Hudbou se line ohromné vlnobití melancholie, vlivy postu, noisu i ema. V lyrice pak rezonují lásky, úzkosti a bolest s nihilismem, čemuž odpovídá i koncertní projev ala „mám něco na srdci a teď si jej před vámi vyříznu“. Z téhle show odejdete jako jiný člověk.

   

ALPHA STRATEGY
(21:30–22:15)

Entropicky laděná kanadsko-česká grupa, která ničí reproduktory svým aktualizovaným pojetím noise / postpunku osmdesátých let. Nostalgický zvuk pohání zběsilý přednes kanadského zpěváka Roryho Hincheye, jenž přivádí svým šamanským vystupováním a sténavým chraplavým vokálem publikum do stavu blízké kultické extasi. Koncerty Alpha Strategy mají pověst naprosto jedinečného a imerzivního zážitku a jejich návštěva by neměla chybět v katalogu žádného hudebního fajnšmekra. Kapela vydala dvě studiová alba – Drink the Brine, Get Scarce (2016), The Gurgler (2018) – přičemž do svého katalogu přidala teprve loni singl The Caressing Cloth, který snad avizuje přípravu nové desky.

   

ANKI
(22:45–23:30)

Anki nakombinoval zvuk cloud rapu s prvky trapu a obohatil je o vlastní osobitou výpověď. Narozdíl od většiny interpretů na české rap scéně se objevil bez zbytečného flexu a svými texty podal generační zprávu, se kterou se může ztotožnit každý mladý člověk s obavami o vlastní budoucnost. Hudbou rezonuje téma důležitosti přátelství, vietnamského původu ale i dotírající chudoby a životní nejistoty. Anki však nepropadá beznaději, stále hledá své štěstí, věří v lepší zítřky a patří mezi higlighty lineupu. Jeho poslední EP se jmenuje EU PASSPORT KARAOKE (2023), jež v pořadí nahradilo úspěšnou desku No More Drama z loňského roku.

 

AFTERPARTY – KITTYLINDA | neli vanilli

KittyLinda je hudební dramaturgyní kulturního centra Provoz, členka labelu Gin&Platonic a DJ s největším hudebním přehledem v kosmu. Její záběr obsahuje ohromná kvanta žánrů, subžánrů, subpodsubžánrů, obskurních múzických rubaček a obrovskou chuť tančit. Její sety se vyznačují šílenou energii a skvělou dynamikou, takže tanyny budou. Plac poté rozpohybuje výběr neli vanilli (Nela Bártová), která je všeobecně nadanou intermediální umělkyní. Nela se kromě hudby věnuje i básním – na triku má úspěšný básnický debut Na konci chodby je ráno – vizuálnímu artu a různým experimentálním formám sebevyjádření. V setech dominují tvrdší tracky a rychlejší tempa.

 

NĚCO NAVÍC

O spokojená bříška se postarají Rostlo a Cukervolta. Během festivalu bude k vidění také výstava fotek Jany Macečkové, která na film zdokumentovala barvitý život již neexistujícího Klubu Brno, jenž sídlil ve druhém patře našeho centra. Autorkou vizuální identity festivalu Břeh je umělkyně Dominika Goralska.