1. - 31. 3. 2017 Kavárna Maryčka

 

VÝSTAVA KRONIKA DOLU HLUBINA

 

Vernisáž 1. 3. 2017 v 18:00
Zahraje Zdeněk Mendoš Furmančík.

fb/event

 

Od kroniky dolu Hlubina z 80. let 20. století by možná člověk čekal záplavu propagandistických informací o plnění plánu na 200% a radostí kypících pracovníků. Kronika, do které nahlíží tato výstava, ale nevznikala v oficiálním propagačním oddělení. Technicko - hospodářští pracovníci II. těžního pole na Hlubině si ji vytvářeli sami pro sebe a tak přináší mnohem reálnější a také vtipnější obrázek o tom, jací chlapi tady na dole pracovali.
Kronikářem v letech 1978 - 1987 byl Ladislav Gebauer, jinak šéf hlubinských zámečníků a hlavní mechanik na úseku. Jeho ilustrace jsou karikaturami spolupracovníků, malované zpočátku výhradně vodovými barvami, později také barevnými fixy a pastelkami. Jejich styl připomíná kreslené vtipy v dobovém Dikobrazu v amatérském podání.
Tematicky se dají Gebauerovy záznamy do kroniky označit jako analogová sociální síť své doby - týkají se příchodů a odchodů pracovníků dolu Hlubina, jejich životních jubileí, společných dovolených s rodinami a významných událostí nebo změn na pracovišti. Od roku 1980 se obsah zahušťuje čím dál větším množstvím sarkastických komentářů na téma neschopného vedení dolu, zbytečných bezpečnostních prověrek a také třeba alkoholových excesů horníků.

 

Za možnost vystavit Hlubinskou kroniku děkuje Provoz Hlubina Ladislavu Murimu a Rostislavu Šerudovi.

 

 Zpět na předchozí stránku