14. 6. 2016 v 19:00 Kino CINEPORT

 

Disobedience (Neposlušnost)

 

Film 45 min
Diskuse 60 min
Vstupné dobrovolné
V případě příznivého počasí promítáme venku, deky s sebou!

fb/event

 Disobedience (Neposlušnost) je dokument o sílícím klimatickém hnutí: o přímých akcích, kterými lidé z celého světa reagují na otázky klimatické krize. Ukazuje angažovanost běžných lidí, kteří říkají ne průmyslu založeném na fosilních zdrojích – ne koncentraci moci v rukou několika málo oligarchů a jejich profitu a ne znečištění a jeho vlivu na ty nejzranitelnější.

Vážnost klimatické krize a nekonečná politická diskuse nad tématem bezfosilní budoucnosti (viz Klimatická konference v Paříži) donutila jednat lidi, kterým není lhostejný osud planety – a činí tak i za cenu vlastní občanské neposlušnosti. Fosilní průmysl je pod velkým tlakem zdola, který rok od roku narůstá. Spalování uhlí přispívá největší mírou k vypouštění emisí CO2. Obnovitelné zdroje jsou oproti tomu globálně na vzestupu.

Celosvětová kampaň Break free from fossil fuels (Osvoboďme se od fosilních paliv) se stala největší celosvětově koordinovanou akcí občanské neposlušnosti vůbec. V Austrálii letos lidé blokovali největší uhelný přístav Newcastle, ve Walesu povrchový důl Ffos-y-Fran, v Nigérii neblaze proslulou těžbu ropy v deltě Nigeru. Neposlouchalo se i v Brazílii, v Indonésii a v USA, na Filipínách i v Turecku. V německé Proschimi se lidé v květnu tohoto roku zúčastnili akce s názvem Ende Gelaende (Konec zvonec), které se zúčastnilo na čtyři tisíce lidí z celé Evropy. Aktivisté během této akce blokovali povrchový důl na hnědé uhlí a elektrárnu patřící švédské státní společnosti Vattenfall, které nyní plánuje odkoupit český EPH (Energetický a průmyslový holding) miliardáře Křetínského.

Jaký je váš názor?

Jak vnímáte tuto problematiku vy, lidé, kteří dýchají vzduch, jež vede v žebříčcích znečištění v rámci celé Evropy?

Po promítání bude následovat diskuse.

Pozvánku přijali: Radek Kubala (klimatický aktivista, novinář Deník Referendum, účastník Ende Gelände), Vladimír Burda (o.s. Vzduch z Radvanic), Jan Nezhyba (poradce pro NNO, dříve Arnika – odpady a toxické látky). Diskusi bude moderovat Anna Plošková (Čisté nebe)

 

Akce se koná pod záštitou organizace Čisté nebe. Našim posláním je prosazovat právo obyvatel Ostravska na čistý vzduch.

Děkujeme Provoz Hlubina za spolupráci a poskytnutí prostor.

 Zpět na předchozí stránku