28. 8. 2015

!!! ZAČÁTEK DNEŠNÍHO PROGRAMU JE POSUNUT NA 22.30 !!!

newmusicostrava.cz/provoz-hlubina

 

 

OSTRAVSKÉ DNY 2015

Festival 21. – 29. srpna

 

Kompozice pro tři orchestry - světové premiéry soudobé klasické hudby – současná opera – maratón elektronické hudby – noční sóla a experimentální performance – díla nejmladší skladatelské generace - návraty k začátkům avantgardy - účast renomovaných skladatelů - mezinárodní Ostravská banda i Janáčkova filharmonie Ostrava a zahraniční hosté - nová industriální místa, to vše jsou letošní Ostravské dny.

 

 

 

Festival Ostravské dny 2015 právě zveřejnil svůj program, který se koná v rámci osmi festivalových dní s několika koncerty denně, celkem dvacet programů, na kterých se podílí dvě stovky hudebníků. Vedle stěžejních skladeb posledních padesáti let budou uvedeny i skladby nejmladší generace - rezidentů Institutu Ostravské dny, studenti a absolventi prestižních univerzit, kteří přijíždějí do Ostravy z celého světa. Letos se jich přihlásil rekordní počet – akceptovat můžeme bohužel jen cca 35 účastníků. Jejich jména zveřejníme v polovině května.

Mezi skladatelské ikony, které se do Ostravy dostaví osobně, patří Christian Wolff (Hanover, NH), Alvin Lucier (Middletown, CT), Phill Niblock (New York). Poprvé přijedou do Ostravy skladatelé George Lewis (New York), Helmut Oehring (Berlín) a Jennifer Walshe (Dublin) a nově v roli lektora (dříve student) Alex Mincek (New York). Opět přivítáme také v roli lektorů skladatele Richarda Ayrese (Amsterdam), Petera Ablingera, Bernharda Langa, Johannese Kalitzkeho (Vídeň) a Rolfa Riehma (Frankfurt). Svou práci bude prezentovat rovněž umělecký ředitel festivalu Petr Kotík (New York/Ostrava). Hosty OD jsou také skladatelé Christopher Butterfield (Vancouver) a experimentální fyzik Hauke Harder (Berlín). Z českých skladatelů se budou na nastudování svých skladeb podílet Petr Bakla, Petr Cígler, Peter Graham (Jaroslav Šťastný) a Michal Rataj. Výjimečností Ostravských dní je fakt, že téměř všechny kompozice festivalu jsou nastudovány v Ostravě během samotného projektu, což vyžaduje od všech hudebníků i organizačního týmu enormní úsilí.

Páteří festivalu je opět Janáčkova filharmonie Ostrava, mezinárodní komorní orchestr Ostravská banda (letos slaví deset let své existence!) a Canticum Ostrava se sbormistrem Jurijem Galatenkem. Přijede Elole Trio (Drážďany), duo String Noise (New York) a FAMA Quartet (Praha) a dirigenti Rolf Gupta (Oslo), Johannes Kalitzke (Vídeň), Roland Kluttig (Berlín), Petr Kotík (New York/Ostrava) a Ondřej Vrabec (Praha).

Mezi hvězdné sólisty patří letos nově trumpetista Reinhold Friedrich (Karlsruhe), mezzosopranistka Anette Schönmüller (Frankfurt), barytonista David Moss (Antwerpy / New York), Robyn Schulkowsky, bicí nástroje (Karlsruhe). Opět přivítáme houslistku Hanu Kotkovou (Lugano), klavíristu Daana Vandewalleho (Gent), houslistu Conrada Harrise (New York) a Charlese Curtise (San Diego). Z českých sólistů to budou hobojista Vilém Veverka, flétnista Daniel Havel, hobojista Jan Souček, trumpetista Ladislav Kozderka, cimbalista Jan Mikušek (Praha) nebo klarinetista Pavel Zlámal (Brno). Zvláštní skupinu hostů – sólistů tvoří sedm pěvců z New Yorku a Chicaga, kteří nastudují opery Georga Lewise a Petra Kotíka.

Mezi programové priority Ostravských dní patří:

Zahajovací koncert pro tři orchestry v Trojhalí Karolina a provedení velkolepou kompozici Gruppen Karlheinze Stockhausena (do Ostravy se vrací po 15 letech!), a skladby Johna Cage, Philla Niblocka i Petra Kotíka pro tři dirigenty a tři orchestrální skupiny (23.8.).

Dva profilové koncerty mezinárodního orchestru špičkových interpretů soudobé hudby Ostravská banda (založena pro 3. bienále OD v roce 2005). Letos desetiletý rezidenční orchestr, pro který neexistují nehratelné partitury, provede mj. Houslový koncert Salvatora Sciarrina s Hanou Kotkovou nebo světovou premiéru skladby Alvina Luciera Orpheus s violoncellistou Charlesem Curtisem napsanou pro Ostravské dny (24. a 25.8.).

Uvedení světoznámé jazzové skladby v originálním zpracování Bernda Aloise Zimmermanna Nobody Knows the Trouble I see s famózním německým trumpetistou Reinholdem Friedrichem nebo Dvojkoncert Albana Berga s Hanou Kotkovou a Daanem Vandewallem či návrat k György Ligetimu dalším Dvojkoncertem pro flétnu a hoboj, ve kterém si sólové party zahraje Daniel Havel a Jan Souček. Síly spojí na závěrečném koncertě Janáčkova filharmonie s Ostravskou bandou. Natáčí Český rozhlas i Česká televize (29.8.).

Operní večer v obou budovách Národního divadla moravskoslezského a za jeho vydatného přispění. Poprvé v ČR uvedeme „afroamerickou operu“ George Lewise, skladatele a profesora Columbijské univerzity v New Yorku Afterword (Doslov) a nově revidovanou operu Petra Kotíka Master-Pieces (Mistrovská díla) v nové režii Jiřího Nekvasila a se scénou Davida Baziky (28.8.).

Součástí každého festivalového koncertu jsou skladby nejmladší skladatelské generace rezidentů Ostravských dnů 2015

– nové pohledy, nové postupy, riskantní platforma v rámci premiérových nastudování skladeb, které vznikly ve žhavé současnosti pro velké orchestry, komorní skupiny i sólisty, a to díky skladatelům, kterým je mezi dvaceti až třiceti pěti lety.

Music & Film & Opera & Performance v Provozu Hlubina – večer se skládá z pěti samostatných koncertů, pro které využijeme nové prostory v Dolní oblasti Vítkovice (ve spolupráci s Deep campem Ostrava). V rámci večera bude uvedena komorní opera Rudolfa Komorouse Lady Blancarosa, vystoupí newyorské duo houslistů String Noice, Jennifer Walshe nabídne svůj filmový projekt spojený s jejím hlasovým vystoupením, setkáme se s improvizačními skupinami Thomase Bucknera i Petera Abligera a dalšími performery (21.8.).

Minimaraton elektronické hudby v Galerii výtvarného umění, jehož program připravili kurátoři Martin Klimeš, Petr Studený, Michal Rataj, Ladislav Železný a Radio Ars Acustica. Část večera bude v přímém přenosu na ČRo Vltava (22.8.).

Koncert v kostele sv. Václava, který patří hlavně vokální hudbě, ale také kompozicím s duchovní tématikou. Díla Galiny Ustvolské, György Ligetiho, skladby současníků Petera Grahama a Johanesse Kalitzkeho a světová premiéra kompozice Rolfa Riehma.

Hodinový recitál Daana Vandewalleho s klavírní skladbou Christiana Wolffa z 60. let Suite II., provedení virtuózní skladby Horatiua Radulescu newyorským houslistou Conradem Harrisem, vokální dílo z roku 2008 barda německé hudby Wolfganga Rihma s Annette Schönmüller nebo světové premiéry českých skladatelů v podání Elole Tria z Drážďan.

Orchestrální skladby psané přímo pro Ostravské dny od Petra Bakly, Petra Kotíka, Bernharda Langa, Alvina Luciera, Alexe Minceka, Philla Niblocka nebo Michala Rataje. Velké orchestrální skladby legendy americké hudby 20. století Mortona Feldmana a jeho Hobojový koncert se sólistou Vilémem Veverkou nebo skladatele střední generace Helmutha Oehringa POEndulum s dirigentem Johannesem Kalitzkem.

Odskokem do folklórní hudby bude noční vystoupení cimbálové muziky, kterou mimořádně pro Ostravské dny sestavuje jeden z nejlepších českých klarinetistů Irvin Venyš s virtuózními hráči klasické hudby.

Ostravské dny se letos nově odehrají na krytém náměstí Trojhalí Karolina, v prostorách Provozu Hlubina, v galerii PLATO v Dolní oblasti Vítkovic i v multižánrovém centru pro současné umění Cooltour. Tradičně pak v Domě kultury města Ostravy, v prostorách Janáčkovy konzervatoře Ostrava, v kostele sv. Václava v Ostravě, v Divadle Jiřího Myrona a Divadle Antonína Dvořáka a v Galerii výtvarného umění v Ostravě. Všechny lokality jsou od sebe vzdáleny v rozmezí 15 minut chůze.

Mezi doprovodné akce festivalu patří zvuková instalace Alvina Luciera Music on a Long Thin Wire, projekce dokumentárních filmů Virginie Dwan (John Cage, Carl Andre a Robert Smithon) a výstava fotografií Martina Popeláře.

Prodej vstupenek bude zahájen 1. května. Permanentka na všechny festivalové koncerty je 650,- Kč.

Zahajovací koncert v Trojhalí: 300,- Kč, vstupenka na ostatní jednotlivé koncerty: 100,- Kč.

Partnery Ostravských dnů 2015 jsou Národní divadlo moravskoslezské, Galerie města Ostravy PLATO, Bludný kámen a Trojhalí Karolina. Spolupracujeme s Janáčkovou filharmonií Ostrava, Janáčkovou konzervatoří v Ostravě a Provozem Hlubina.

Ostravské dny jsou umožněny díky finanční podpoře statutárního město Ostrava, Ministerstva kultury ČR, Ernst von Siemens Foundation a Moravskoslezského kraje. Podpora ze strany dalších subjektů je v jednání.

Pořadatelem Ostravských dnů je Ostravské centrum nové hudby. O konkrétních akcích projektu OD budeme pravidelně informovat na svých webových stránkách www.newmusicostrava.cz.

facebook event

 Zpět na předchozí stránku