3. 11. 2017 Staré koupelny BRICK HOUSE

 

NORMA 2017

 

 

 

Festival autorského divadla a současného umění Norma se letos vrací do prostoru Dolu Hlubina v Dolní oblasti Vítkovic. Nabitý program třetího ročníku bude zhuštěný do jediného dne 3. listopadu. Norma se letos dramaturgicky zaměří na přesahy k hudbě, nejdůsledněji k dílu skladatele Franze Schuberta. Program zahrne šest představení včetně dvou oceněných. Vrcholem bude performance polského souboru Teatr Dramatyczny ve Wałbrzychu pro dvanáct účinkujících a smyčcový kvartet. Festival pořádá galerie současného umění PLATO Ostrava a pražské divadlo Studio Hrdinů.

 

PROGRAM:

Jan Bárta: Pitch
16.30, Staré koupelny: Denní klub
Choreograf a tanečník Jan Bárta si ve své performanci klade otázky po možnostech vnímání, pozorování a soustředění. „Inspiruji se převážně tím, že člověk je čím dál tím víc nucen k rozšiřování svého vnímání. Zvyšuje tím intenzitu podnětů, které musí vnímat najednou, a to často ve velice krátkém časovém úseku. Čím více se ovšem snaží o jasné a zřetelné uchopení více podnětů současně, tím méně se na ně soustředí. Dochází k přehlcení, a tím následovně ke snížení rozpoznávacích schopností…“, míní autor. Bárta je mimo jiné spoluzakladatel kreativního a produkčního sdružení CreWcollective, které Norma představila loni.
http://festivalnorma.cz/jan-barta-pitch/

 

HaDivadlo: Síla zvyku
17.15, Staré koupelny: Hudební klub
„Tragikomedie“ rakouského skandalisty Thomase Bernharda (1931–1989) spadá do okruhu jeho her, v nichž akcentuje téma umělecké tvorby, touhy po dokonalosti a nemožnosti jejího dosažení. Cirkusový principál Caribaldi autoritativně ovládá svou zuboženou suitu obsesivní potřebou dovést k dokonalosti Schubertův kvintet Pstruh. Interpretace režisérského tandemu Jan Horák a Michal Pěchouček tato témata akcentuje, ale zároveň bernhardovský dramatický záměr postupně relativizuje a reinterpretuje.
http://festivalnorma.cz/hadivadlo-thomas-bernhard-sila-zvyku/

 

Vladimíra Večeřová: Vitální dialog
19.15, budova Cineport: sál Druhé patro (2. patro)
Absolventka Ateliéru nových médií na AVU zkoumá, jak lze vyjádřit empatii, solidaritu a přátelství řečí těla, pomocí jeho znaků a beze slov. Práce Večeřové vznikají téměř vždy v autorské dvojici – ve Vitálním dialogu ji a Zuzanu Kriskovou doprovází ještě dvě dívky z voltiže. Výchozím momentem performance je totiž stylizované video natáčené při výcviku voltiže, které vede k dalším volným asociacím. Výsledný tvar komponuje autorka jako obraz, nebo spíše prostorovou sochu-instalaci.
http://festivalnorma.cz/vladimira-vecerova-vitalni-dialog/

 

Tereza Hradilková: Švihla
20.00, Staré koupelny: Hudební klub
Choreografka a tanečnice konfrontuje extrémní fyzickou akci s osobní potřebou dostat se blíž sám k sobě a ke své podstatě. Nápad tanečního sóla vznikl při práci na filmu Beating natáčeném v pražském boxerském spolku Palaestra. „Fascinovalo mě, jak boxeři skáčou přes švihadlo. Líbila se mi lehkost, se kterou se pohybovali, rytmus, který střídali, pohyb rukou a nohou, který byl sám o sobě tancem. Nadchly mě i různé varianty skoků a přeskoků. Perlou navíc byl pro mě zvuk švihadla, který tento pohyb doprovází,“ vysvětluje autorka, jejíž představení získalo letos ocenění Taneční inscenace roku.
http://festivalnorma.cz/tereza-hradilkova-svihla/

 

Teatr Dramatyczny ve Wałbrzychu: Schubert
21.00, Staré koupelny: Taneční sál (1. patro)
Romantická kompozice pro dvanáct performerů (herci souboru a senioři z univerzity třetího věku) a strunný kvartet bude vrcholných představením Normy. V hravé poctě Schubertově genialitě hrají hlavní roli jeho hudba i životní příběh. Z pódia zazní jeho nejslavnější skladba Smrt a dívka, se současným komentářem polského skladatele Wojteka Blecharze. Východiskem této „schubertiády“ jsou těla a značný smysl pro humor všech účinkujících. Čtyři skladby pro kvartet v živém provedení vyznačují čtyři části představení, které odhaluje to, co je skryté, ostudné, smyslné a nepochopitelné.
http://festivalnorma.cz/teatr-dramatyczny-ve-walbrzychu-schubert-romanticka-kompozice-pro-dvanact-ucinkujicich-a-smyccovy-kvartet/

 

Natálie Pleváková: Erlkönig Digital
23.00, Staré koupelny: Denní klub
Skladatelka Natálie Pleváková ukončí Normu noční multimediální performancí, kterou vytvořila přímo pro festival společně s VJ Janem Matýskem. Projekt volně reaguje na Schubertovo dílo. Studentka Multimediální kompozici na hudební fakultě JAMU v Brně aktuálně zkoumá východiska elektronické hudby ve světě hudební klasiky a hledá jejich společné jmenovatele. Její tvorbu prostupuje zdánlivá chaotičnost, kterou nazývá digitálním narativem. Společně s Matýskem jsou praktikanty digitálního romantismu. Díky efemérnosti a fluiditě digitálních médií zabředávají do konverzací s bytostmi, jejichž existence je podmíněna právě mediální realitou.
http://festivalnorma.cz/natalie-plevakova-erlkonig-digital/

 

Doprovodný program
16.30 – 00.00, budova Cineport: Promítací sál
Po celou dobu festivalu se budou promítat prezentace performancí konaných v PLATO.
23.30, kavárna Maryčka
Afterparty s DJkou – Natálií Plevákovou.

 

Více informací k programu:
festivalnorma.cz/

 Zpět na předchozí stránku