Od neděle 13. 7. do úterka 15. 7. obsadí prostor industriálního areálu dolu Hlubina v srdci Ostravy dvacítka studentů architektury a designu z technických univerzit v Ostravě a Liberci a Akademie výtvarných umění z Katowic. Ve spolupráci s týmem Provozu Hlubina vzniknou na třídenním workshopu návrhy na rekonstrukci kašny na náměstí za vrátnicí dolu. Do místa, kde zejména díky aktivitám Provozu přibývá v posledních letech kulturních aktivit, se tak naplno vrátí vodní prvek, který v industriálním areálu zpříjemňoval život už generacím horníků, kteří na dole pracovali.

 

Těšíme se na dobré nápady mladých architektů a nejlepší na tom je, že na realizaci vítězného návrhu začneme pracovat už měsíc poté, na třetím ročníku uměleckého kempu Deepcamp v polovině srpna,“ říká předsedkyně spolku Provoz Hlubina Marta Pilařová.

 

Mladí architekti a designéři se do dolu Hlubina sjedou už v neděli vpodvečer, aby se po seznámení s prostorem mohli rozdělit do týmů a začít hned pracovat. Celou dobu workshopu stráví pod lektorským vedením lektorů Josefa Kiszky z katedry architektury VŠB Technické univerzity v Ostravě, Jana Stolína z Fakulty architektury Technické univerzity v Liberci a Venduly Šafářové, architektky a organizátorky Městských zásahů Ostrava. Přímo v autentickém prostředí dolu Hlubina týmy navrhnou, jak nejlépe uvést znovu do života kašnu, která je přirozeným středem náměstí u budovy nových hornických koupelen, a i dnes, kdy není její stav právě nejlepší, přitahuje návštěvníky dolu, kteří u ní rádi tráví čas. Výsledky worshopu ukážeme přímo u kašny dolu Hlubina v úterý 15. 7. v 17:00.

 

Horníci v kašně dříve chovali kapry, my chceme, aby brzy dobře sloužila lidem jako místo k posezení nebo třeba komornímu koncertu pod širým nebem,“ dodává hlavní dramaturg worshopu za Provoz Hlubina Jakub Kostruh. S pomocí nově budované dílny Provozu Hlubina zahájí rekonstrukci kašny podle návrhu od architektů už účastníci Deepcampu 3.0, veřejnost se s výsledkem i dalšími vizemi s podobě plánů a nákresů seznámí na záverečném festivalu Deepcampu v dole Hlubina ve dnech 22. - 23. 8. 2014.

 

Více informací a kontakt pro novináře:

Jakub Kostruh, 737 944 586

www.provoz.net

 Zpět na předchozí stránku