Provoz u řeky otevře vlastní hudební
a literární klub, galerii a sdílený ateliér

Konečně můžeme oznámit to, co se plánovalo takřka půl roku – nový Provoz se otevře v domě na Kostelní ulici 24 u nábřeží řeky Ostravice a na dohled Sýkorova mostu. Červená vila byla postavena jako součást továrny na čokoládu a cukrovinky Zett a je vedena jako kulturní památka. Dům s neoklasicistní fasádou, na které je ještě stále vidět nápis Zuckermann (jméno původního židovského majitele čokoládovny), má bohatou a pohnutou historii. Po 2. světové válce se celý závod přetransformoval na textilku, prošel několika zásadními (a nešetrnými) úpravami a po revoluci se zde chvíli fungoval i kultovní klub Hudební Bazar nebo growshop, v poslední době byl využíván jako studentské bydlení. Ve vedlejším domě na Havlíčkově nábřeží sídlí kluby Dock a Barrák a hlavně obchod Hudební svět, jehož část se rozkládá i v prvním patře vily.

Součástí nového Provozu u řeky bude klub uzpůsobený na koncerty, literární čtení, filmová promítání, diskuze nebo workshopy. Tento víceúčelový prostor vznikne spojením několika místností domu. Součástí Provozu bude i sdílený ateliér nebo galerie.

Interiér domu (zejména chodba s dominantními schody do druhého patra) projde celkovou revitalizací. Podobu úprav má na starosti architektonický ateliér Tur pod vedením Ondřeje Turoně.

K otevření nového prostoru dojde v srpnu 2020 během hudebně-filmového festivalu Vlny. Už o dva měsíce dříve se ale Provoz připomene literárním festivalem Inverze (ten proběhne v centru PANT, antikvariátu Fiducie a klubu Dock od 1. do 6. června) nebo letním kinem na střeše vedlejšího domu na Havlíčkově nábřeží 28.

Z Provozu Hlubina se tak definitivně stává Provoz u řeky. Ideální příležitost, jak tento milník oslavit, bude již 21. března, kdy u sousedů v Docku organizujeme náš první letošní koncert. Zahrají sinks, Market a Fotbal, tři špičkové kapely made by česká alternativa. Událost zde.

Vedení

Jan Dvořák

Marta Pilařová

Provozáci

Adam Tomáš, Jana Macečková, Vasilios Chaleplis, Kateřina Chromečková, David Mírek, Marek Slonina, David Pacult, Ondřej Turoň, Linda Wojnarová, Barbora Kurtinová, Ondřej Diok, Tereza Petrová, Marie Pilařová, Vítězslav Oleják, Barbora Poláchová, Vojtěch Pokluda, Michal Štětiar
a Míša Štětiar

Projekty

Literární festival Inverze

Literární platforma Harakiri

Kino Cineport

Filmový festival Vlny

Další projekty: Galerijní prostory Díra v Provozu a Maryčka, multioborový festival Deep Camp, nakladatelství Bílý Vigvam

Aktuální zásahy do veřejného prostoru: Pasáž velkoměsta, Kašna Duch Hlubiny

Připravujeme: Umělecký festival Na vzduchu

Aktivity spolku Provoz Hlubina podporuje:

Kontakt

Adresa

Provoz z.s.
Kostelní 24
702 00 Ostrava

IČO 22847219
Číslo účtu 6722008001/5500